Tények a rotavírus-fertőzésről
- A rotavírus-fertőzés a leggyakoribb, napokig tartó vizes hasmenést, hányást, lázat okozó betegség az 5 év alatti korosztály körében.
- Legsúlyosabb következménye a kiszáradás.
- A betegség kórokozója a rotavírus, amelynek több típusa ismert.
- A betegség lefolyása gyors, ezért a fejlődő országokban, ahol a kórházakat nehezebb elérni, a halálos kimenetel sem ritka.
- A fejlett országokban – és így hazánkban is – szerencsére ritkán vezet halálhoz, azonban 30 rotavírussal fertőződött kisgyermekből egy kórházba kerül a súlyos fertőzés kövekeztében.
- Az a kis beteg is, akit szülei otthon ápolnak és elkerüli a kórházi kezelést, megszenvedi a napokig tartó, gyakran napi 10-15 vizes hasmenéssel, étvágytalansággal, lázzal, hányással, fogyással járó betegséget.
- A fertőzés gyakran „végigsöpör” a családon, és a testvérek, szülők is áteshetnek különböző súlyosságú hasmenésen.
Hogyan okoz a rotavírus betegséget?
A vírus a szervezetbe kerülését követően a vékonybél sejtjeit fertőzi meg. A vékonybél-bolyhok felszínén lévő sejtek károsodnak. E sejtek felelősek a szénhidrátok emésztéséért és a folyadék felszívódásáért. A fertőzés tehát a szénhidrátok lebontásának zavarához és a bélen keresztüli nagy mennyiségű folyadékvesztéshez vezet.
Melyik életkorban fordulhat elő rotavírus-fertőzés?
- Bármely életkorban megbetegedhetünk.
- Öt éves kor alatt azonban szinte minden kisgyermek átesik a fertőzésen. Magyarországon évente körülbelül 2000 négy év alatti gyermek kerül kórházba rotavírus-fertőzés miatt. Tévhit, hogy a rotavírus-fertőzés csak a bölcsődébe, óvodába járó gyermekeket veszélyezteti. Sajnos a fertőzésnek azok a babák is ki vannak téve, akiket nem visznek közösségbe. Rotavírussal bárhol megfertőződhetnek, mert a vírus nagyon ellenálló, hosszú órákig fertőzőképes marad a szennyezett tárgyakon.
- A fertőzés legsúlyosabban a 6-24 hónapos korosztályt érinti, egyrészt, mert az immunrendszerük kevésbé ellenálló a rotavírussal szemben, másrészt a kiszáradás veszélye is ebben az életkorban fenyeget leginkább.
- Életünk során többször is áteshetünk rotavírus-fertőzésen, azonban az életkor előrehaladtával az újrafertőződések hatására szervezetünk egyre ellenállóbb lesz, így a tünetek fokozatosan enyhülnek. Felnőttkorban pedig előfordulhat a fertőzés tünetmentes átvészelése. A rotavírust el lehet kapni az enyhe tüneteket mutató felnőtt-től is.
Milyen gyakori a rotavírus-fertőzés?
A rotavírus-fertőzést az 5 év alatti korosztályban szinte senki sem kerül heti el szociális, kulturális és egyéb helyzettől függetlenül. Különböző súlyossággal átesik rajta minden kisgyermek, és 30 rotavírussal fertőzödött kisgyermek közül egy kórházba kerül Középkelet-Európában. Rotavírus járványok jellegzetesen a téli, kora tavaszi hónapokban jelentkeznek, de év közben is előfordulnak rotavírus okozta megbetegedések.
Hogyan terjed a rotavírus? Meddig fertőz?
- A rotavírus nagyon ragályos – ha a család egy tagja megfertőződik, akkor a vírus rövid időn belül az egész családot megfertőzi, életkortól függetlenül.
- A rotavírus elsősorban széklettel terjed, trilliónyi vírus ürül a beteg gyermek székletével. Ez rákerül a kézre, csapra, játékokra, kilincsre, stb., és ott napokig fertőzőképes marad. Aki megfogja ezeket a tárgyakat, már viszi is tovább a fertőzést.
- A levegő porszemcséin keresztül is belélegezhetjük a vírust.
- A rotavírust már a hasmenéses tünetek előtt néhány nappal, a lappangási időszakban is üríti a beteg, és a tünetek megszűnését követően még néhány napig megtalálható a székletben.
A rotavírus-fertőzést követően kialakul-e védettség a gyermekeknél?
Az első természetes rotavírus-fertőzés átvészelését követően semlegesítő ellenanyagok (=antitestek) képződnek, melyek teljes védelmet ugyan nem nyújtanak, az újabb rotavírus fertőzés kevésbé súlyos tüneteket okoz. Az ismételt fertőzések leggyakrabban a 3-5. életévben jelentkeznek.
A ROTAVÍRUS-FERTŐZÉS TÜNETEI, A KISZÁRADÁS
A tünetek pár napos lappangást követően viharos gyorsasággal kezdődnek, vizes hasmenéssel, napi 10-15 széklet ürítésével, hányással, lázzal. A tünetek 3-7 napig is eltarthatnak. A fertőzés legsúlyosabb következménye a folyadékvesztés, amely kiszáradást eredményez. Fontos szabály: minél kisebb a gyermek, annál könnyebben szárad ki.
A súlyos rotavírus-fertőzés veszélye: a kiszáradás.
- Minél gyakoribb a hasmenés vagy a hányás, annál nagyobb a folyadékveszteség.
- A láz tovább súlyosbíthatja a tüneteket. A súlyos folyadék- és ásványianyag-veszteség vezet a kiszáradáshoz. Amennyiben nem indul el a folyadék és ásványi anyag sürgős pótlása, súlyos sokkos állapot, szívritmuszavar és akár halál is bekövetkezhet. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a csecsemők esetében sokkal hamarabb jelentkeznek a kiszáradás jelei, és náluk a szájon keresztül adott folyadékpótlás is nehézkesebb!
- Feltételezések szerint a rotavírus-fertőzés az arra fogékonyakban hozzájárulhat olyan krónikus betegségek kialakuláshoz, mint például a lisztérzékenység, fiatalkori cukorbetegség, gyulladásos bélbetegségek.
Melyek a kiszáradás jelei?
- Bágyadt, elesett, csöndes gyermek.
- Étvágytalan.
- Kevesebbet pisil a szokásosnál.
- Vizelete sötét.
- Száraz a szája, nyelve lepedékes.
- Szomjas. Ezt a kisbabák rendszerint sírással jelzik, vagy különösen mohón nyúlnak a folyadék után.
- Szeme karikás, beesett.
- Csecsemők esetében érdemes a szülőnek végigsimítani a kisbaba fejét, hiszen a besüppedt nagykutacs szintén folyadékhiányra utalhat.
- Bőrének rugalmassága csökkent, a bőr ráncolhatóvá válik.
- Súlya csökken.
- Lehellete jellegzetes szagú („acetonos”).
A ROTAVÍRUS OKOZTA BETEGSÉG KEZELÉSE
- A rotavírus-fertőzésnek oki kezelése nincs, csak tüneti terápia lehetséges.
- Ennek lényege és legfontosabb eleme az elveszített folyadék és ásványi anyag pótlása. Javasolt, hogy mindenképpen mérjük és írjuk le, hogy mennyi folyadékot adtunk gyermekünknek. A szájon keresztüli folyadékpótlásra a legalkalmasabb a gyógyszertárakban kapható úgynevezett orális rehidráló folyadék, amely tartalmazza a szervezet egyensúlyához szükséges ásványi anyagokat és sókat. Óvakodjunk a magas cukortartalmú folyadékoktól, szénsavas üdítőktől, mert cukortartalmuk révén tovább fokozhatják a hasmenést. A hányás és a láz tovább súlyosbíthatja a folyadékveszteséget, és megnehezíti a folyadékpótlást. Hányás esetén kortyonként, néhány perc szünetet tartva próbáljuk meg pótolni a folyadékot.
- Gyógyszerek adása nem indokolt. A hányáscsillapító gyógyszerek bágyadttá, aluszékonnyá tehetik a kisgyermeket, ami tovább nehezíti az itatását.
- Mivel a vírus a széklettel ürül, ezért székletfogó, hasfogó gyógyszerek adása sem javasolt.
- A szoptatást ne hagyjuk abba. Az anyatej segíti a bélflóra helyreállítását, tartalmazza az anyai ellananyagokat, gyorsan felszívódó ásványi anyagokat, cukrokat.
- A szilárd ételeket fokozatosan vezessük be a tünetek enyhülését, megszűnését követően. Ha nem tartunk diétát és elfeledkezünk a fokozatosság elvéről, ismét hasmenés jelentkezhet a károsodott bélnyálkahártya csökkent felszívó felülete miatt.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha a szülő a rotavírus-fertőzés jellegzetes tüneteit észleli gyermekén:
- a gyakori, vizes hasmenést,
- hányást,
- lázat.
Kiszáradás tüneteinek észlelése esetén nem szabad várni, minél hamarabb orvoshoz kell juttatni gyermeket!
Mikor nem elég az otthoni kezelés? Mi történik a kórházban?
Sajnos még a leggondosabb szülői ápolás, házi gyermekorvosi gondoskodás mellett sem lehet súlyos esetekben elkerülni a kórházi kezelést. A kiszáradás olyan gyorsan – szinte óráról órára – kialakulhat, hogy a súlyosabb következményeket, a szervezet folyadék-háztartásának összeomlását, a keringési elégtelenséget csak infúziós folyadékpótlással lehet megakadályozni.
Kórházi kezelés indokolt:
- kiszáradás esetén
- nem itatható, például a csillapíthatatlan hányás nem teszi lehetővé a szájon keresztüli folyadékpótlást
- ha az orvosunk ezt tanácsolja
- ha bizonytalannak érezzük magunkat az otthoni kezelést illetően.
A kórházban a beteg kisgyermek vénájába csatlakoztatott csövecskén (tűn) keresztül történik a folyadék és ásványi anyagok pótlása (infúzió). Sajnos, ha a gyermek folyadékvesztesége jelentős, előfordulhat, hogy az infúzió bekötése csak többszöri szúrással sikerül. Megfelelő infúziós kezelés után a kisgyermekek szerencsére gyorsan regenerálódnak.
A ROTAVÍRUS-FERTŐZÉS MEGELŐZÉSE
Sajnos a rotavírus okozta megbetegedést nagyon nehéz megelőzni. Fontos, hogy megfogadjuk az alábbi tanácsokat, azonban tudnunk kell, hogy ezek nem elégséges feltételei a betegség megelőzésének:
- anyatejes táplálás,
- az általános higiénés szabályok betartása,
- kézmosás minden pelenkázás előtt és után,
- a kisbaba kezének, popsijának lemosása,
- a tárgyak, eszközök fertőtlenítése,
- a hasmenéses beteg kitiltása a közösségből,
- kórházakban a beteg elkülönítése.
Mindezen óvintézkedések javasoltak és szükségesek is fertőző betegség esetén, azonban sajnos a rotavírus esetén nem biztos, hogy megakadályozzák a fertőzés továbbterjedését és járványok kialakulását. A rotavírus már a jellegzetes tünetek megjelenése előtt ürül a széklettel, azaz fertőz, és napokig fertőzőképes marad a használati tárgyakon. Az egyetlen hatékony megoldást a fertőzés megelőzésére védőoltás jelenti.
- Milyen életkortól adható a védőoltás?
A legtöbb védőoltással ellentétben a rotavírus elleni vakcina beadásának nem alsó, hanem felső életkori határa van. A oltóanyag 6 hetes kortól mindössze 6 hónapos életkorig alkalmazható, idősebb életkorban már nem. Tehát éppen arra az életkorra, amikor a legnagyobb a kockázata a súlyos fertőzésnek (6-24 hónapos kor), ki kell alakítsuk a megfelelő védelmet.
Két védőoltás van forgalomban, az egyik 2, a másik 3 adagos. Az egyes adagok beadása között minimum 4 hétnek el kell telnie, és az utolsó adagot is be kell adni 6 hónapos korig. Ezért már az első hónapokban érdemes megfontolni, átgondolni a védőoltás beadatását, érdeklődni a gyermekorvosnál. Sok szülő akkor hall valamit a rotavírusról, amikor lekésett az oltás beadásáról, és már nem tehet semmit a rotavírus-fertőzés elleni védelem kialakításának érdekében. - Mennyi idő alatt biztosít védelmet a védőoltás?
Az utolsó adag beadása után két héttel az oltás már hatásos védelmet biztosít a rotavírus-fertőzés súlyos formája ellen. - Hogyan kell beadni a védőoltást?
Az oltás fájdalmatlan, szájon át adják be a babáknak, szúrás nélkül. - Vényköteles-e az oltóanyag?
Igen, csak orvos írhatja fel. - Ki adhatja be a rotavírus elleni védőoltást?
Bármelyik gyermekorvostól kérhető a védőoltás. Fontos, hogy otthon tilos beadni az oltóanyagot, azt kizárólag orvos alkalmazhatja. Mint minden más védőoltásnál, a rotavírus elleni vakcina esetén is orvosi rendelőben kell tartózkodni az oltás beadását követően 30 percig. - Kell-e figyelni a baba étkezésére az oltás előtt?
Nem. Sem az oltás előtt, sem az oltást követően nem kell korlátozni a baba étel- és italfogyasztását. Mivel a vakcina szájon át adandó, érdemes azonban arra figyelni, hogy ne jóllakottan, teli pocakkal érkezzünk az oltásra a visszaöklendezés elkerülése miatt. - Beadható-e más oltással együtt a rotavírus elleni védőoltás?
Igen. A rotavírus elleni védőoltás beadható a hazai kötelező oltásokkal együtt (azokkal egyidőben vagy a köztük levő időszakokban is). Mivel az injekcióstűvel adott védőoltások felvételekor előfordul, hogy a csecsemő sírva fakad, érdemes a szájon át adható rotavírus elleni védőoltással kezdeni, ha egy időben történik az immunizáció a kötelező oltással. - Milyen mellékhatásai lehetnek az oltásnak?
A rotavírus elleni vakcinákkal végzett klinikai vizsgálatok azt igazolták, hogy a védőoltás jól tolerálható. A leggyakrabban észlelt mellékhatások a következők voltak: hasi fájdalom, fokozott bélgáz képződés. A védőoltást követően hasmenés, ingerlékenység és hányás is előfordulhat. - Hogyan kell tárolni az oltóanyagot?
Az oltóanyagot – hasonlóan más védőoltásokhoz – hűtőszekrényben, 2-8 °C fokon kell tárolni és szállítani. Éppen ezért érdemes hűtőtáskát vinni magunkkal a patikába. Másik lehetőség, hogy az orvoshoz menet hozzuk el a vakcinát a gyógyszertárból, közvetlenül az oltás előtt. Fagyasztani tilos! - Mi az olcsóbb, a betegség vagy a védőoltás?
A rotavírus elleni védőoltás nem tartozik a kötelező védőoltások közé Magyarországon, ezért a szülők fizetik az oltás teljes árát. A betegség átvészelése nem olcsó, hiszen ilyenkor tucatszám kell vásárolni a pelenkát, törlőkendőt, fertőtlenítőszereket, bébiitalokat, sópótlókat, bélflóra helyreállítását segítő gyógyszereket. Arról nem is beszélve, hogy a gyermek immunrendszere legyengül a fertőzés miatt, ami további megbetegedések kockázatát növeli.